Sztuczny przewód pokarmowy w rękach naukowców z Olimp Labs

Jedyny taki w Polsce i jeden z 9 na świecie sztuczny przewód pokarmowy znajduje się w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Olimp Labs. Dzięki niemu możemy przeprowadzać wyjątkowe badania i eksperymenty.

– Sztuczny przewód pokarmowy pozwala na niezwykle precyzyjne określenie jak różne produkty żywnościowe, suplementy diety i leki wzajemnie wpływają na swoje przyswajanie i co nie mniej ważne na skład mikrobioty w jelitach – mówi dr inż. Piotr Kaczka, dyrektor ds. naukowych i produktów leczniczych z Olimp Labs. Mikrobiota, czyli flora bakteryjna, to zespół mikroorganizmów, głównie bakterii, które tworzą w układzie pokarmowym złożony ekosystem.

Sztuczny przewód pokarmowy to odwzorowanie naturalnego przewodu, znajdującego się w organizmie ludzkim. Pozwala jednak wyeliminować różne zachowania, które mogą wpływać na wyniki badań, gdyby przeprowadzać je bezpośrednio na organizmie ludzkim. Wyniki badań ze sztucznego przewodu pokarmowego wiernie odzwierciedlają rzeczywistość. – Każdy reaktor odpowiada poszczególnym odcinkom układu pokarmowego – tłumaczy dr inż. Andrzej Łyskowski, specjalista ds. badań i innowacji w Olimp Labs. – Mamy tu żołądek, jelito cienkie i dalej trzy wypełnione słoje to pierwszy, drugi i trzeci odcinek jelita grubego. Treść pokarmowa do żołądka przepompowywana jest trzy razy dziennie. To specjalna mieszanka, która ma płynną postać. Troszkę inny skład jest dla układu pokarmowego dziecka, inny dla dorosłego, a jeszcze inny, kiedy badane są stany chorobowe związane z układem pokarmowym. Cały proces kontrolowany jest przez system komputerowy.

Eksperymenty trwają minimum 6 tygodni. Dwa tygodnie potrzebne są na zasiedlenie układu pokarmowego, dwa tygodnie na zrównoważenie, potem dwa na karmienie, żeby zobaczyć efekt działania danego preparatu.

Eksperymenty te pozwalają na prowadzenie tak zaawansowanych eksperymentów, jak wpływ mikrobioty na powstanie i przebieg chorób neurodegeneracyjnych, np. Alzheimera czy Parkinsona. Wyniki tych badań mogą okazać się przełomowe w opracowaniu w przyszłości innowacyjnych sposobów wspierania terapii tych schorzeń.

Zobacz materiał TVP3 o sztucznym przewodzie pokarmowym

Projekt „Shotel” nagrodzony tytułem Supplier of the Year Forum Profit Hotel 2018

Podczas grudniowego kongresu branży hotelarskiej miała miejsce premiera autorskiego projektu stworzonego przez Olimp Labs pod nazwą „Shotel”. Jury złożone z „kupców” uczestniczących w tej edycji dostrzegło potencjał tego projektu i postanowiło docenić go nagrodą. 

Celem tego projektu jest zapewnienie szybkiej pomocy z apteki w każdym hotelowym pokoju. „Shotel” to zestaw wysokiej jakości suplementów diety marki Olimp Labs w płynnej formie, zamkniętych w wygodnych do spożycia ampułkach, tzw. shotach o pojemności 25 ml, 60 ml. Każdy z nich ma inne przeznaczenie. To smaczne uzupełnienie składników niezbędnych organizmowi do prawidłowego działania. Składniki zawarte w shotach marki Olimp Labs odpowiadają na typowe potrzeby gości hotelowych. W ofercie znajdują się m.in. shoty ułatwiające zasypianie czy dodające energii, a także takie, które pomagają szybko zregenerować się po imprezie. Shoty marki Olimp Labs to bogactwo składników w niewielkiej ilości płynu przeznaczonego do bezpośredniego spożycia.

www.shotel.eu